Emlak fiyatlarını emlakçılar belirlesin.

  • Keypoint Gayrimenkul tarafından Keypoint Gayrimenkul
  • 4 sene önce

Düşen kredi faiz oranları sonrası gündemde en çok konuşulan konulardan biri de konut fiyatları olarak öne çıktı.  Kampanya duyurusunun yapıldığı gece konut fiyatlarına bir anda gelen yüzde 40-50 oranındaki zamlar çok sayıda kişi tarafından ekran görüntüsü alarak tespit edilirken ev sahibi olmak isteyen vatandaş yaşananlara isyan etmişti.

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK AÇIKLAMA YAPMIŞTI.

Bir anda zam yağmuruna tutulan konut fiyatları hakkında kamu bankaları son dakika açıklaması yapmış, konut fiyatlarına fahiş zam yapan konut firmalarının ve müteahhitlerin düşük faizli kredi kampanyasından yararlanmalarına izin vermeyeceklerini duyurmuştu.  Yapılan kritik açıklama sonrası sıfır konut fiyatlarındaki artış daha sınırlı kalırken ne yazık ki ikinci el fiyatları serbest piyasaya müdahale edilemediği için uçmuş bazı evlerde yüzde 40-50 arasında zam yapıldığı görülmüştü.

Konu hakkında açıklama yapan Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli .”Faiz oranlarının düşmesi, konut satışlarına olumsuz anlamda yansıdı. Konut satışlarında yüzde 24 oranında bir düşüş söz konusu. Aynı zamanda konut fiyatlarında geçen yıla oranla 30- 35 bin TL artış var. Artışların sebebi faiz oranlarının düşmesi. Bu tarihi bir fırsat ancak ev sahipleri bunu fırsata çevirdi.

Bundan 1,5 ay önce 145 bin TL’ye satılan dairenin üst katındaki daire 33 bin TL farkla satışta. Şu an satamıyorlar. Müteahhitlerin konut satışı için adım atması lazım. Devletimiz tarihi bir fırsat sundu insanlara, eve sahiplerinin de normal fiyatlardan evlerini satmalarını istiyoruz. Vatandaş ev sahibi olsun” diyerek ev sahiplerine çağrıda bulundu ve konut fiyatlarında yaşanan artışa dikkat çekti.

KONUT FİYATLARI ZAMLANDI!

Madenli konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş sonrası pandemi döneminde durma noktasına gelen konut talebinde artış yaşandığını belirtti. Ancak dar gelirli kişilerin bir anda konut fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile hayal kırıklığı yaşadığını belirten Madenli konut fiyatlarında yaşanan ani yükselişin en önemli nedeninin fırsatçılar olduğunu söyledi.

KONUT FİYATLARINI BİZ BELİRLEYELİM!

Konu hakkında yetkililer seslenen Madenli “Emlak sektöründe yaşanan kriz sadece bizleri etkilemiyor. 200’den fazla sektör etkileniyor. İnşaat malzemelerinden mobilyaya, dekorasyondan halıya pek çok sektör de etkileniyor. İnşaat sektörünün sağladığı istihdam da göz önüne alındığında gayrimenkul zincirin önemli bir halkası. Haksız kazancı ortadan kaldırıp, fırsatçılara fırsat vermemek için devletimizden yetki istiyoruz. Devletin geçmişte olduğu gibi yeniden yetki vermesi halinde evlerin gerçek satış bedellerini belirlemeye hazırız” diyerek çok konuşulacak bir açıklamaya imza attı. Konut fiyatları konusunda şu anda hem evini satmak hem de ev almak isteyen kişiler de yaşadıkları memnuniyetsizliği dile getirirken bir dönem de konut satışlarında ekspertiz zorunluluğu çok konuşulmuştu.  Tapuda rayiç bedel gösterilerek yapılan tapu devir işlemleri ve konut satışları nedeni ile devletin tapu harcı kaybını önlemek için hayata geçirilmesi planlanan proje yoğun eleştiri sonrası rafa kaldırılmıştı. Emlakçılar tarafından yapılacak benzer bir çalışma ile evin değeri belirleneceği ve bu değer üzerinden satış yapılacağı için devletin de tapu harcı gelirinde artış yaşanması ihtimali bulunuyor.  Söz konusu önerinin nasıl yankılanacağı ise merak konusu oldu…

Kaynak: Mülk Haber

Compare listings

Karşılaştırmak