Konut yatırımına ilgi devam ediyor!

  • Keypoint Gayrimenkul tarafından Keypoint Gayrimenkul
  • 3 sene önce

Konut yatırımı son zamanlarda ön planda. 2020 yılında konut fiyat endeksinde son 10 senenin en büyük yükselişi kaydedildi. Peki konut yatırımı mantıklı mı? Bu nasıl anlaşılır? İşte detaylar…

Dünya Gazetesi köşe yazarı Şeref Oğuz bugünkü köşesinde konut yatırımını kaleme aldı.

İşte Şeref Oğuz’un ‘Güvensizlik parayı betona gömdürüyor’ başlıklı yazısı…

Şu zamanlarda altın, döviz ve konuta hücum edilmiyor; yalnızca TL’den kaçış yaşanıyor. Bunun nedeni ise, çift hanelerde ve gözleri daha yüksekte olan enflasyon canavarının koşarak gelmesi. Hiçbir vatandaş birikiminin enflasyon ateşinde erimesini istemiyor.

Halkın güveni azaldıkça yatırımını betona çeviriyor. Borç ödemeyi göze alıyor, geleceğini ipotekliyor, yine betona yatırıyor. Tüketici güveni Nisan ayında 80,2 oranındayken Mayıs 2021’de 77,3 oranına gerilemesi bu kaygıyı gözler önüne seriyor. Odakta olanlar arasında konut da yer alınca fiyat artıyor.

2020 konutta 10 yılın yükselişi

Geçtiğimiz sene konut fiyat endeksinde son 10 senenin en büyük artışı yaşandı. 2019 yılında 118,8 olan endeks; 2020 yılında 154.9’a yükseldi. Bu da yüzde 30,3 oranında bir tırmanmayı işaret ediyor. Peki, durgunlaştı mı? Bu senenin ilk çeyreğinde ise 165,5 seviyesine tırmandı; Mart artışı yüzde 6,84 oldu.

Konutta geri dönüş süresi 20 yıl

Peki konut yatırımı neden cazibeli? İstanbul örnek verilirse; ortalama ev metrekaresi 5 bin 371 Türk Lirası ve geri dönüş süresi; 20 sene. Zingat Emlak Endeksi ve bölgesel raporlarda 100 metrekare büyüklüğündeki bir evin ortalama fiyatı 402 bin ile 671 bin Türk Lirası arasında değişiyor. Peki getirisi nedir? Eve yatırım aracı şeklinde bakıldığında, İstanbul örneğinde 3 senelik fiyat değişimi yüzde 34,1 olarak görülüyor ve son 5 senelik değişim yüzde 53,7 seviyesinde kaydediliyor.

Eğer enflasyon rakamlarında artış çifter çifter yaşanıyorsa, bu Türk Lirası’nın eridiğini gösterir. Türk Lirası’nın değer kaybına uğradığı ortamda, ev dahil farklı alanlarda finansal iltica daha mantıklı oluyor.

Geçtiğimiz sene ucuz krediden alabilmek için ev alanlar furyası vardı. Zira fiyatlar her an artıyor.

 

 

Compare listings

Karşılaştırmak