Kanal İstanbul’a hazırlık! 5.7 milyon metrekare alana 45 bin nüfus!

  • Keypoint Gayrimenkul tarafından Keypoint Gayrimenkul
  • 4 sene önce

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Başakşehir’deki 5.7 milyon metrekare büyüklüğündeki alan, Kanal İstanbul projesi için konut, otel, çarşı, çok katlı mağaza inşa etmek üzere “özel proje alanı” olarak düzenlendi. Planlama alanında 45 bin kişilik nüfusun yaşaması tahmin ediliyor. 

Başakşehir Tatarcık bölgesinin imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi ve askıya çıkarıldı. Plan açıklama raporunda, 576 hektar yani 5 milyon 760 bin metrekare büyüklükte alanın bakanlıkça ilan edilen “Özel Proje Alanı” içinde kaldığı, bir kısmının da bakanlığın 2019’da revize ettiği ‘rezerv konut alanı’na dahil olduğu belirtildi.

2015’te bakanlığın onayladığı özel proje alanına ilişkin imar planlarının, 2017 yılında İstanbul 12. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği ifade edildi. Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; iptal sebebiyle plansız kalan alanda güncel verilerle yeni plan hazırlandığı belirtildi.

“ÇEVRESİNDE BÜYÜK PROJELER VAR”

Raporda, planlama alanı çevresinde yapımı süren ve henüz başlamamış olan büyük proje ve yatırımlar olduğuna vurgu yapılara, “Bu projelerden bazıları Kuzey Marmara Otoyolu, Kanal İstanbul Projesi, Yenişehir Projesi, 3. Havaalanı Projesi’dir” ifadesi kullanıldı.

Bu projeler tamamlandığında bölgeye olan ilgi ve talebin artacağı, bölgenin nüfusunda artış yaşanacağına dikkat çekilerek, “Nüfusun artması ile yeni konut ve donatı ihtiyaçları ortaya çıkacak ve bu ihtiyaçların bir kısmının karşılanması amacıyla planlama alanının bölge içindeki önemi artacaktır” denildi.

Ayrıca planlama alanı çevresinde yapılan, yapımı devam eden ve yapılması düşünülen konut projelerinin, planlama alanının çevresini değiştireceği ve merkez konumuna gelmesini sağlayacağı ifade edildi.

2. DERECE DEPREM BÖLGESİ

Söz konusu alanın şu an sadece yüzde 25’i yapılaştı. 2. derece deprem bölgesi olan arazide konutlar, dere yatakları ve demiryolu hattı yer alıyor.

45 BİN KİŞİLİK NÜFUS

Yeni plana göre 45 bin 677 kişinin yaşaması öngörülen 5.7 milyon metrekarelik alanda; yükseklikleri 5 ve 7 kat arasında değişiklik gösteren konut, otel, çok katlı mağaza, büro, çarşı, lokantalar inşa edilecek.

Yaklaşık 2.5 milyon metrekarelik alan konut için, 1 milyon metrekarelik alan da park, çocuk bahçesi, açık spor alanı pasif yeşil alan şeklinde belirilendi.

Bölgeye 4 adet akaryakıt istasyonu, okul, 5 adet sağlık tesisi, sosyal tesis, kültür merkezi, 10 adet ibadet alanı, 2 adet spor alanı da inşa edilecek.

 

Compare listings

Karşılaştırmak