Konut sektöründe 2021’de pozitif büyüme bekleniyor!

  • Keypoint Gayrimenkul tarafından Keypoint Gayrimenkul
  • 4 sene önce

TÜRMOB tarafından “Türkiye’de Korona Salgınının Sektörlere Etkileri Raporu” yayımlandı. Raporda; gayrimenkul fiyatlarındaki artışın konut projelerinde canlanma yarattığı belirtilirken, 2021’de söz konusu canlanmanın devam edeceği de kaydedildi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından “Türkiye’de Korona Salgınının Sektörlere Etkileri Raporu” yayımlandı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; TÜRMOB’dan yapılan yazılı açıklamada, çalışma kapsamında dayanıklı tüketim malları, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv, madencilik, inşaat, turizm, gıda, perakende, tarım, ulaşım ve taşımacılık gibi temel sektörlerin salgından ne düzeyde etkilendikleri irdelenirken, sorunların çözümüne yönelik önerilere yer verildi.

Raporda, inşaat sektöründeki daralmanın yılın ilk çeyreğinde de devam ettiği dile getirilerek, bununla beraber, döviz üzerindeki baskı ve Türk lirası mevduat faizlerinin düşürülmesi ile konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemenin mevduat sahiplerini gayrimenkul alımına yönlendirdiği vurgulandı.

Gayrimenkul fiyatlarındaki artışın konut projelerinde canlanma yarattığının belirtildiği raporda, 2020’nin sektör açısından daralmayla sonuçlansa dahi 2021’de sektörde pozitif büyüme beklenebileceği ifade edildi.

Bu aydan itibaren ilk olumlu tepkileri vermesi beklenen sektörlerin inşaat (konut), otomotiv ve taşımacılık şeklinde sıralandığı raporda, bu sektörlerin teşviklerden ve ucuz kredilerden faydalandırılmaları durumunda söz konusu olumlu tepkilerin devam etmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

 

Compare listings

Karşılaştırmak