Konut sigortasında hangi hasarlar güvenceye alınıyor?

  • Keypoint Gayrimenkul tarafından Keypoint Gayrimenkul
  • 3 sene önce

Türkiye genelinde ortalama konut sigortası yaptırma oranı yüzde 25 olarak belirlendi. DASK yaptırmanın ortalama maliyeti 165 TL olurken, konut sigortasının ise 250-300 TL oldu. Peki konut sigortasında hangi hasarlar güvenceye alınıyor? İşte detaylar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Bilal Emin Turan bugünkü köşesinde sigortaların önemini kaleme aldı.

İşte Bilal Emin Turan’ın ‘Dört dörtlük hesaplı koruma’ başlıklı yazısı…

Ev, araba… Zor kazanıyoruz, yıllarca biriktirip 100 binlerce lira harcayıp alabiliyoruz. Cep telefonu… Ortalama ihtiyacı karşılayan akıllı telefonlar 4-5 bin liradan başlıyor ve 20 bin liraya kadar çıkıyor. Sağlık da olmayınca bunların hiçbirinin anlamı olmuyor. İşte hayatımızda kıymet verdiğimiz tüm bu değerleri makul tutarlarla korumaya alıp olası yüksek maliyetlerden kaçınmak mümkün…

Bilinç az

Çoğu kişi sigortayı yıllarca gereksiz gördü. Sigorta için ödenen para israf olarak değerlendirildi. Doğal afetler, kazalar, hastalıklar bize gösterdi ki maliyet olarak görülen sigorta, aslında bütçeyi sarsabilecek daha büyük olumsuzluklara karşı adeta kalkan oluyor. Bu konudaki bilinç son yıllarda artmış olsa da halen yeterli düzeyde değil. Zorunlu Deprem Sigortası’nda (DASK) bile sigortalılık yüzde 50 civarında.

Araç halinde bile risk var

Malın, mülkün çok değerli olduğu dönemlerden geçiyoruz. Diğer taraftan pandemi sağlığın kıymetini bir kez daha bize hatırlattı ve sigorta özellikle bu dönemde daha da önemli hale geldi. Bu yüzden özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası şart. Trafiğe daha az çıkar olduk belki ama araçta park halindeyken bile oluşacak zararı karşılayan kasko gözardı edilemeyecek kadar önemli.

KALKAN OLUYOR

DASK dışında konut sigortası, evde ve apartmanın ortak alanlarında oluşabilecek hasarları teminat tutarında karşılıyor. Bazen oluşabilecek 20 bin liralık maliyet 250-300 liraya yapılan sigortayla giderilebiliyor. Bunun dışında hayatımızın vazgeçilmezi cep telefonlarının fiyatları 4-5 bin liradan başlıyor, 15-20 bin liraya kadar çıkıyor. Cam kırılması ciddi maliyet, çalınma riski de büyük. Sigortacılar cep telefonu da dahil hayatımıza dokunan her şeyi koruma altına alacak ürünler geliştirmeye devam ediyor.

9 TAKSİTLE ÖDEME KOLAYLIĞI

‘SİGORTASIZ KALMAYIN’ 

Üç kuruştan kaçarken büyük maliyetlere katlanmaya gerek yok. Bu anlamıyla aslında sigorta tasarrufun önemli bir parçası. Başta cepten para çıkıyor gibi olsa da olası risklere karşı mali koruyucu özelliği bunun en büyük delili. O yüzden bu haftaki köşemizde sigortanın ‘sağlık’, ‘ev’, ‘araba’, ‘cep telefonu’ gibi 4 ana başlıkta sağladığı fayda ve maliyetlere dikkat çekmek istedik. Bu konuda da HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu’yla görüştük. Hancıoğlu’nun ilk mesajı “Sigortasız kalmayın, sigortasız kalma lüksünüz yok” oldu.

 

FİYAT STANDARDIN ALTINDA

Sigorta bedellerinin dünya standartlarına göre ucuz olduğunu vurgulayan Hancıoğlu, 9 taksit imkanının da ödemeleri kolaylaştırdığını söylüyor. Ortalama poliçe fiyatları hakkında da bilgi veren Hancıoğlu, “Türkiye’de ortalama konut sigortası 250-300 lira, trafik sigortası 650 lira, kasko 1.600 lira, tamamlayıcı sağlık sigortası 980 lira, özel sağlık sigortası yıllık 3.800 lira” dedi.

Hancıoğlu, ayrıca bize 4 koldan koruma sağlayacak sigorta türlerini, faydalarını ve kapsamını da detaylıca aktardı. İşte önemli faydalar sağlayacak o detaylar…

DASK-KONUT

Türkiye genelinde ortalama konut sigortası yaptırma oranı yüzde 25.

DASK sigortası yaptırmanın ortalama maliyeti 165 lira.

Konut sigortası ise ortalama 250-300 lira.

Ortalamanın altında 250-300 liraya yaptırılabilecek bir konut sigortasıyla yaklaşık 75.000 ile 100.000 liralık zarar koruma altına alınıyor.

Konut sigortası; yangın, sel, hırsızlık, tesisat arızası, tavan akması gibi nedenlerle evinizde ve içindeki eşyalarda oluşabilecek hasarları maddi olarak güvence altına alır.

 

Sigorta şirketlerinin verdiği ek hizmetler şöyle:

Kombi bakımı.
Klima bakımı.
Çilingir hizmeti.
Halı yıkama hizmeti.
Ev yardım/destek hizmetleri.

 

 

Compare listings

Karşılaştırmak