Eylül ayında yabancıya 5 bin 269 adet konut satıldı!

  • Keypoint Gayrimenkul tarafından Keypoint Gayrimenkul
  • 4 sene önce

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2020 Eylül ayında yabancıya  5 bin 269 adet konut satışı gerçekleşti.

Gayrimenkul ve emlak sektöründe yabancıya konut  satışı rakamlarını değerlendiren Keypoint Gayrimenkul kurucusu Tarık Seçkin ‘Yabancı ülke vatandaşlarının gayrimenkule olan ilgisi artarak devam ediyor. Özellikle İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir  en çok talep aldığımız ve işlem yaptığımız şehirler.’ dedi.

Eylül ayındaki yabancıya konut satışının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,1 arttığının altını çizen Seçkin ‘Baktığımızda yabancıya konut satışının, pandemi öncesi seviyelerine geri dönmüş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle İran ve Irak vatandaşlarından gelen  konut alım talebinin, satış rakamlarına aynı ölçüde yansıdığını görmekteyiz’ dedi.

 

Türk Vatandaşlığı talebi arttırıyor!

Artan talep ile beraber, gerçekleşen satışların önemli bir kısmının Türk vatandaşlığı almak isteyenlerin oluşturduğunu dile getiren Tarık Seçkin ‘Türkiye’de yabancılara konut satışında vatandaşlık hakkı veriliyor olması, konut ve gayrimenkul satışında talebi arttırıyor.’ dedi.

 

2020 yılını toplam 1,3 milyonla kapatabiliriz!

Tüm olumsuzluklara rağmen Ocak 2020 – Eylül 2020 döneminde toplam 1 milyon 161 bin 278 adet konut satıldığını dile getiren Seçkin, 2020 yılı sonu itibariyle bu rakamın yaklaşık olarak 1,3 milyon olmasını bekliyoruz dedi.

 

Compare listings

Karşılaştırmak